A kukorica víz- és tápanyagigényes, érzékeny növény, így a növekedéséhez kulcsfontosságú a gyökérzetének, szárának és levélzetének megfelelő fejlettsége. Ez a fejlettség határozza meg a termésdifferenciálódás során, hogy mennyi szemet, csövet „vállal be” az adott évre.
Többféle utat -vagy akár ezek kombinációját – választhatunk, hogy a folyamatosan változó körülmények és feltételek között a legnagyobb biztonságban tudjunk kukoricát termeszteni:
- Az utóbbi években egyre többen kísérleteznek a – feltehetően- alacsonyabb éréscsoportba tartozó hibridek korai vetésével.
- A talajmunkálatok során igyekszünk minden olyan talajművelési elemet bevetni, amellyel megtarthatjuk a talaj nedvességtartalmát. Próbáljuk támogatni annak a lehetőségét, hogy a kukorica fel tudja venni a tápanyagokat.
- A talaj szerkezetét és egészségi állapotát javító készítményeket (talajjavító készítmények és meszezés, talajbaktériumok, huminsav-készítmények stb.) alkalmazunk, mert hosszú távon gondolkodunk. Hiszen tudjuk, hogy a talajok egészségi állapotának a javításával csökken a talajművelésre és a termesztésre felhasználandó költségkeret, nő az agronómiai haszon.
Biocont tipp a 2-3. ponthoz: Az előző cikkünkben bemutatott Nutrigeo L komplex prebiotikum, egy olyan készítmény, mely aktiválja a talaj honos lebontó és mikorrhiza gombaszervezeteit. Már az első kijuttatás után 4-6 héttel látványosan javul a talaj szerkezete, a vízmegtartó-képessége, érdemes már az idei vetésnél tervezni vele.
- Időben védekezünk a növekedés életterét támadó gyomok, kár- és kórokozók ellen, hogy zavartalan legyen növényállományunk fejlődése, legyen elég terük, ne kelljen harcolni a tápanyagért, konkurálni a napfényért.
+1:

Ezekhez a törekvésekhez kapcsolódik az ACTVISTARTozás lehetősége a kukoricában:
Az ACTIVSTART SZÁNTÓFÖLDI cinkkel (Zn) dúsított változatával végzett komplex bioaktiválás
- amellett, hogy a növényeink saját belső ellenálló-képességének, egészségi állapotának és vitalitásának a fokozásával növeli a magasabb hozamok esélyét,
- a benne lévő többlet cink segítségével nagyban hozzájárul a kukorica megfelelő kezdeti növekedéséhez és a termés kialakulásához is.
Sokszor említettük már: a hazai talajok nagy része cinkhiányos! Lehet, hogy a tied is az! A zavartalan növekedéshez pedig nem elég a tápanyag-utánpótlás, a megfelelő tápelem-arányok is kellenek. (Erről előző összefoglalónkban olvashattál.)
Miért érdemes ACTIVSTARTozni a kukoricádban?
Az ACTIVSTARTozással nagyobb esélyt adunk bármely növénynek a túlélésre, a genetikai és a termesztési környezet adta potenciál kihasználásával, a magasabb terméshozamok elérésére.

Ne feledd! Minden növény a termésdifferenciálódása előtt „tájékozódik” a termesztési közeg feltételeiről, és ehhez igazítja a termésdifferenciálás során a számára vállalható, kinevelhető termés mennyiségét.
Ha jó a termesztési környezet, és a növény is vitális, a genetikai terméspotenciál nagyobb részben hasznosul, mivel a termésdifferenciálás során a növény többet vállal, hiszen jó körülményekre számít. Itt már eldől, mennyit is arathatunk.
Akármelyik kultúráról is van szó, az ACTIVSTARTozás ebben segíti a növényt: aktiválja, hogy a maximumot hozhassa ki magából, biztosítva a terméshozamokat és minőséget. Ültetvényekben pedig a fenntarthatóságot is.
A kukorica esetében azért érdemes ACTIVSTARTozni, mert
- Ahol korán vetettek, és esetleg elindult a kukorica, most (2025.április első hete) fázik. A hideg okozta stressz átvészelését és a talajok aránylag alacsony nedvességtartalmát jobban képes kihasználni egy energetizált, aktivált növény.
- A kukorica vízérzékeny, így sorsdöntő már az elején, hogy kellő mennyiségben és arányban legyen számára víz (és tápanyag). Ehhez erőteljesebb, nagyobb gyökértömegre van szükség. Ha ez nincs meg a induláskor, nem lesz erős szár, sem erős levélzet. Így a termésdifferenciálódás előtt a növény úgy dönt, hogy a kevesebbet is elég lesz kinevelni ilyen körülmények között. Az ACTIVSTART robosztus gyökéraktiváló hatására számíhatsz!
- A gyomirtás mindenkor egy stressz a kukorica (és bármely egyéb növény) számára. Ezt a stresszt is ellensúlyozza a robosztus regeneráló hatás elérésével az ACTIVSTARTozás.
Miért éri meg az ACTIVSTARTozás?
Az elmúlt évekből sajnos mindenkinek van tapasztalata a termesztési ciklus során keletkezett stressz termést romboló hatásáról is…
ACTIVSTARTozás nélkül a lehetőségét veszítjük el a termésbiztonság minél nagyobb mértékű biztosításának.
A kezelés költsége – attól függően, hogy 1x-i, nagyobb dózisú (3,0-3,5 l/ha a gyomirtással egy menetben) vagy 2x-i (2×2,0l/ha) – 13.500-18.000 HUF/ha között mozog nettó listaáron számolva.
Ennek megtérülése mindössze 0,19-0,25 t/ha többlettermés, mely egy 6,0 t/ha termésszint esetén 3,2-4,2%. (A kukorica ára a számításban: 71.000 HUF/t)
Neked mennyit ér meg a termésbiztonság?
Egy hektár kukorica éves befektetési költsége kb. 450-500.000 HUF/ha körül van.
Az ACTIVSTARTozás szerköltsége (hiszen más technológiával együtt juttatjuk ki, így a kijuttatáshoz nem kell számoljunk többlet ráfordítással), ennek mindössze 2,7-4,0%-a.
Ennyit kell mindössze befektetned, hogy a termésbiztonság esélye növekedjen.
Eredménykatalógusunkban 2024-es nagyüzemi eredményekről is olvashatsz. Lapozd át és számolj utána, megéri!
Rendeléshez és mennyiséghez kötött kereskedelmi ajánlataink részleteiért keresd területileg illetékes szaktanácsadóinkat!