A növénytermesztés hatékonysága és gazdaságossága az egészséges talajnál kezdődik, a hazai mezőgazdasági területek nagyrésze viszont a talajpusztulásnak (degradációnak) kitett. Ezeket a káros folyamatokat az utóbbi évek szélsőséges időjárása csak tovább gyorsította. Emiatt sürgető feladatunk több figyelmet szentelni a talajállapot fenntartására, javítására, hiszen enélkül elképzelhetetlen a fenntartható és egyben gazdaságos növénytermesztés.
A talaj képes az öngyógyításra, ha megadjuk neki a megfelelő segítséget
A Biocontnál új megközelítés mentén építettük fel a talajregenerációt támogató stratégiát. Biológiai növényvédelmi szaktanácsadásra specializálódott cégünk új megoldása a területen honos, lebontó és a kultúrnövényekkel hasznos együttélést kialakítani képes gombaszervezeteket támogatja.
A kulcs: a talaj és a növény kapcsolata
A növények fotoszintézis útján cukrot állítanak elő a légköri szén-dioxidból. Ennek egy részét életfunkcióik fenntartására, terméseik nevelésére fordítják. Kevésbé ismert tény, hogy ezzel megegyező mennyiségben adják le ezeket a cukrokat gyökérváladékaikon keresztül a talajba, hogy az ott élő hasznos mikroszervezetekkel (baktériumokat, gombákat, stb…) hasznos együttéléseket alakítsanak ki.

Ezek a kapcsolatok az átadott cukrokért cserébe gondoskodnak a víz, a szén és a tápanyagok áramlásáról. A hajszálgyökerek meghosszabbításaként képesek megnövelni a növények tápanyag- és vízelérő képességét, az általuk termelt szerves savakkal pedig a tápanyagok feltáródását fokozzák mind a talajból, mind a talajban lévő, bomló szerves anyagból (pl. szervestrágya). A hálózat képes a növény foszforigényének 80%-át is biztosítani.
De a kultúrnövény egyedeit összekötve, károsítók megjelenése esetén figyelmeztető jelzés továbbítására is képesek. Például zöldborsóban a levéltetvek megjelenése kezdetén, a még kártevőktől mentes egyedek képesek a tetveket taszító, az őket fogyasztó, hasznos rovarokat vonzó anyagokat termelni, ha a növényeket mikorrhiza hálózat köti össze.
A gombafonalak fizikai úton, mikrorepedéseket létrehozva lazítják a talajt. Felületükön nyálkaanyagokat (nedvességkötő tulajdonság) és fehérjéket bocsátanak ki,
melyek természetes ragasztóanyagként segítik a talaj szerkezetének épülését és a talaj
aggregátumok kialakulását.
Bár ezek a gombaszervezetek mindenhol megtalálhatóak, kedvezőtlen körülmények között (intenzív talajművelés, műtrágyázás, bomló szervesanyagban szegény, levegőtlen talaj) intaktív állapotba kerülnek.
Hogyan segít a NUTRIGEO?
A NUTRIGEO egy olyan talaj prebiotikum, mely aktiválja a talaj honos lebontó és mikorrhiza szervezeteit. Ezeket táplálva, előnybe helyezve támogatja a gombahálózatok gyors, eredményes kialakulását.

Kötött talajon, aszály után is egyenletes, gyors kelés (Szarvas, 2023)
A készítmény évi egyszeri kezelést igényel, talajfelszínre permetezve alkalmazható. Hazai tapasztalataink azt mutatják, hogy már hetek alatt mérhető javulás tapasztalható a kezelt területeken. A növénymaradványokon megjelennek a lebontó gombák fonalai, a növények pedig gyorsabban képesek létrehozni a kapcsolatot a talaj hasznos szervezeteivel. Ez először fokozott stressztűrő képességben és a talajeredetű kórokozók visszaszorulásában mutatkozik meg, mely egyértelműen vezet a termésmennyiség maximalizálásához. Már az első szezonban érezhető fejlődés tapasztalható a talaj szerkezetében is. A rögök mérete csökken, a talaj morzsalékossága, oxigén ellátása, biológiai aktivitása javul.
A gombahálózatok a növény- és a talajállapot támogatásán kívül nagy mennyiségben, tartósan képesek a szén-dioxid megkötésére. Ezáltal a NUTRIGEO alkalmazásával jelentősen növelhető a karbon programok hatékonysága.
2025-től hazánkban is elindul a Gaiago Carbone Program a Biocont Magyarország Kft-n keresztül, mely lehetőséget teremt a magyar gazdáknak a talajregenerálás hatékonyabbá tételére, költségeinek csökkentésére.
Gyekiczki Bernadett
stratégiai ügyfélmanager,
vezető szaktanácsadó