Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok! 2024. évi 18. felhívás biológiai megoldásokkal
Szomorúan néznek ki a kertek. Kókadtan lógnak a szomjazó fák, kanalasodnak a zöldségek levelei, sárgán hullik a meggyfák lombja és napégette almák borítják a fák alját. A strapabírónak megismert kedves orgonát is elcsúfították és legyengítették a Nap káros sugarai (baloldali fotó). Az OMSZ előrejelzése szerint az elkövetkező 10 nap is ilyen forró és száraz lesz az egész országban. Csak ismételni tudom az előző felhívásban leírtakat. „Jelenleg az öntözés és az UV elleni védelem a legfontosabb teendő a kertekben és a parkokban is.”
► A lisztharmatra azért még érdemes odafigyelni az almában és szőlőben is. A forró szárazság visszafogta a terjedését, de a hajnali harmat vagy a minimális eső is elegendő ahhoz, hogy a fertőzésveszély újra 100 %-ra ugorjon. A gyümölcsökön nagy bajt már nem csinálhat, de megjelent a fiatal hajtásokon. A zöldségféléken, dísznövényeken és az útmenti „gyomokon” is megtalálható valamelyik lisztharmatfaj. Aki a permetezés mellett dönt, annak a kertésznek a kéntartalmú gombaölőket javaslom, melyekkel perzselés nélkül 25 0C alatti léghőmérsékletnél dolgozhatnak vagy a kálium-hidrogénkarbonátot (Vitisan) mindenképpen alacsony dózissal, de a perzselés kockázata itt is hőmérséklet függő!
Talán éjfél körül elkezdhetjük a permetezéseket…
Mindenesetre fontos tudni, hogy ilyen nagy melegben bizony még a sima vízzel történő permetezéssel is leperzselhetjük növényeinket! Ez jusson eszükbe a locsolás módjának és idejének megválasztásánál is! A nagy melegben a lombra történő hideg öntözés nem csak perzselhet szintén, de sokkhatást is kiváltunk vele a növényeknél, ami feleleges stressz ebben a nehéz időszakban nekik!
Vissza a permetezéshez, a léghőmérséklet mellett érdemes figyelembe venni még a növény levelének hőmérsékletét is! Azaz az esti órákban hiába hűl le a levegő, a felhevült növények levelei még egy jó darabig melegek maradnak, lassabban hűlnek le. Aki teheti a hajnali, kora reggeli órákat válassza a permetezésre! A kellemes hűvös levegő minket is felfrissít, ha álmosak is vagyunk és a növényeink is meghálálják a fáradozást! A kora reggeli első sugarak pedig finoman és gyorsan szárítják fel a permetlevet a fákon.
A kecskerágó lisztharmatos levelét 07.30-án fényképeztem és a többi kép is ekkor készült.
► A kártevők (rovarok, atkák) még most is gondot okozhatnak. Egy egészen egyszerű összesítést csináltam a sasadi csapdák előző évi eredményeiből. Évenként összeadtam a csapdázott almamolyok, a keleti gyümölcsmolyok, a szilvamolyok és a barackmolyok augusztusi, első heti fogásait. Mekkora volt a kártevők jelenléte az eltérő időjárású években, ugyanakkor, ugyanabban a kertben, ugyanazokra a fákra kifüggesztett csapdák esetében? Úgy tűnik, hogy a gyümölcsmolyok rajzását különösebben nem zavarják az időjárási szélsőségek. Jelenleg is rajzanak. A korábbra tolódott szüretre gondolva és az é.v.i. -vel kalkulálva (17. felhívás), még néhol védeni kell a kései őszibarackokat, az almatermésűeket és a szőlőt is a molyok ellen (13. felhívás).
2019. 08.07 | 187 db | 2022.08.02. | 147 db |
2020.08.05. | 118 db | 2023.08.01. | 93 db |
2021.08.03. | 113 db | 2024.07.31. | 93 db |
► A gyümölcsmolyoktól, a hernyóktól sérülnek a gyümölcsök és a szőlőfürtök is. A darazsak, a hangyák rágásai és a viharos szelek karcolásai is nyitott kaput teremtettek a gyümölcsfertőző moníliának (2. felhívás), a szőlőben pedig a szürkepenésznek (13. felhívás). Ha fordul az időjárás, a szürkepenész még berobbanhat.
► A diólégy javában rajzik, permetezéssel vagy anélkül de folyamatosan védekezni kell ellene (14. felhívás)
► „A jégesők, az UV, a poloskák és az özönvízszerű esők miatt a szántóföldi zöldségtermesztés be fog vonulni az üvegházakba, a fólia alá” – hallottam egy kollégától. A házikertekben sem jobb a helyzet. Már egy egyszerűen felhúzott rascher háló is sokat segíthet. A fotó egy citrus fajtagyűjteményben készült, közvetlenül amellett a fügebokor mellett, melynek a napégette levelét az előző felhívásban közöltem. Nem láttam perzselést a növényeken, az árnyékolás megvédte a narancs, a mandarin, a grapefruit, a lime, a citrom, a vérnarancs bokrokat.
Budapest, 2024. július 31.
Jó egészséget, jó kertészkedést: Ruszák Csenge, BIOCONT Magyarország Kft. és Zsigó György NMNK