A várható csapadékos és párás időjárás jelentősen növeli a kórokozók fertőzési kockázatát

Szerző: | ápr 3, 2025 | Házikerti felhívások

Aktualitások Zsigó György Kertbarát felhívásai alapján | 2025.04.03.                                                                              

► „Az elmúlt héten tapasztalt melegebb időjárás hatására sok kajsziültetvényben megindult a virágzás. A következő napokban várható csapadékos és párás időjárás jelentősen növeli a kórokozók fertőzési kockázatát. Különösen a monília, az alma varasodás és a tafrina veszélye fokozott, ami indokolttá teszi a megelőző növényvédelmi kezeléseket. A teljes virágzás időszakában a hosszan tartó párás, csapadékos időjárás kedvező feltételeket teremt több növényvédelmi szempontból jelentős kórokozó számára. Ennek következtében fokozott fertőzési nyomásra kell számítani, ami komoly gazdasági károkat okozhat az ültetvényekben.” Pálné dr. Harcsa Marietta növényorvos ültetvényeseknek szóló előrejelző hírleveléből idéztem.

Tehát az előző két felhívás sem vesztett az aktualitásából, és már az alma és a körte varasodásáról is írnom kell. Nem várhatok az írással, mert Tüh Annamária kolléganőm a fák alatt áttelelt fertőzött leveleket vizsgálva már intenzív spóraszórást látott. Tehát azok a kertbarátok sem várhatnak a permetezéssel, akiknek varasodásra érzékeny alma és körtefáik vannak és tárolásra is alkalmas termést szeretnének szüretelni.

► Az előző év fertőzésekor képződnek a varasodás áttelelő gombaképletei, melyekben kialakulnak a tavaszi fertőzést elindító ivaros spórák. A spórák gyorsan kifejlődnek akkor, ha a tél folyamán nincs hosszantartó fagy és ha bizonyos ideig tartó megvilágítást is kapnak a fa alatt maradt fertőzött levelek. Az elmúlt tél kifejezetten enyhe volt és nem takarta hóréteg az őszi lombot. A spórák kipattanásához és az első fertőzési hullám beindításához pedig nedves felületű levelek kellenek. Az elmúlt hetekben ez a feltétel is teljesült és a várható időjárásra sem lehet panasza a kórokozó gombának. Az alma és a körtefáink már egérfülesek, zöldbimbós állapotúak, tehát a beérett ivaros spórák fertőzésre alkalmas növényi felületeket találhatnak. A fertőzött vesszőkről is indíthatja a támadását a körte és az alma esetében is.

Sajnos az a kertész sem pihenhet, aki már ősszel megsemmisítette a beteg leveleket és elvégezte a rezes lemosást, mert ezek a kezelések önmagukban nem biztos, hogy ki tudják védeni az idén induló a varasodást.
A réztartamúak közül választhatunk most is, a cégek ajánlásában zöldbimbóig, virágzásig használhatjuk ezeket a kontakt gombaölőket.Az „újabb típusú rezek” kevésbé perzselnek pl. a rézhidroxid, a tribázikus rézszulfát, a rézoxid hatóanyagúak vagy pl. a nano technológiával előállított rézoxiklorid, bordói keverék.

Emellett biogazdálkodásban is használhatóak a kálium-hidrogén-karbonátból készült gombaölők (pl. Vitisan). Összetett hatásmechanizmusuknak köszönthetően többféleképpen is védenek a kórokozókkal szemben. Ezek a növény felületén erősen lúgos kémhatást alakítanak ki, ezzel a kórokozók spóráinak a csírázását gátolják (varasodás, lisztharmat és szürkepenész is), megelőzik a fertőzés kialakulását. Szárító hatásának köszönhetően elpusztítja a gombák felületen található képleteit, így pl. lisztharmat esetében a már kialakul telepeket is.

Rendszeres használatával amellett, hogy megelőzhető a betegségek kialakulása, hatóanyaga révén még káliumot is szolgáltat a növénynek, ezzel erősítve a sejtfalakat és a növény ellenálló képességét.

A felsoroltak kontakt gombaölők és a kontakt készítményeket használóknak ismételniük kell eső után, és akkor is, ha a növények intenzíven növekednek. Ugyanis ekkor „kinőhetik” a permetszer védő bevonatát és a fedetlen felületeken újra fertőzhetnek a károsítók. Ismételni kell a kezeléseket, az időjárástól függően 5-7 naponta.

► A lisztharmattal is számolnunk kell. Afertőzött rügyekből kipattant torz levelek felületéről, a fehér „lisztes” gombatelepekről máris szóródnak a terjedést biztosító spórák (a konídiumok). A piros bimbós állapotig a kontakt kéntartalmú gombaölők lehetnek a főszereplők. A perzselés elkerülése miatt fontos, hogy egységesen 1-5μ méretűek legyenek a kén szemcsék a gombaölőben. Szerencsére már sok készítmény megfelel ennek a követelménynek. Ez a permetezés is időszerű lett a lisztharmatra érzékeny almafajtákon. Ne engedjük be a lisztharmatot a levelekre, mert azokról terjednek át a gyümölcsökre! Ekkor már nehéz „megfogni” a fertőzést, a károsítását.

A kén mellett a varasodás kapcsán már leírt kálium-hidrogénkarbonát itt is alkalmazható.

Bármilyen hatóanyagot is választunk a védekezéshez, a permetezésekhez tapadásfokozó adjuvánsok hozzáadása ajánlott a gyűrődött, szőrözött, molyhos, friss levélkéken a megfelelő permetlé borítottság elérésének érdekében. A narancsterpéneket tartalmazó adjuvánsok (pl. Wetcit) kiválóan terítik, a felületeken a permetlevet, eljutnak a nehezen elérhető növényi részekhez is. Valamint, kis nedvesség hatására (pl. hajnali pára) is képesek újra terülni a növényi felületeken így fokozhatják a védekezés hatékonyságát az intenzív növekedés időszakában.

Ezek a termékek átjárhatóbbá teszik a gombák és rovarok külső burkolatát és légcsere nyílásait a növényvédőszerek számára, ezzel együttesen a gombák képletein és a rovarokon (kis testű, vékony kitinpáncélú egyedeken hatásosabb) egyfajta szárító mellékhatás is jelentkezik, mely remekül kiegészítheti, tovább fokozhatja a védekezésünket.
A rügypikkelyek alatt, résekben repedésekben telelt és már a fiatal hajtáskezdeményeken károsító atkákat és levéltetveket is időben, még a kolóniák elszaporodása előtt célozhatjuk meg! Erre azoknak a kertészeknek kifejezetten érdemes figyelni, akinek a növényein (vagy pl. a szomszédságában is!) az előző év(ek)ben erős atka- vagy levéltetű fertőzés volt megfigyelhető!

A fotó vasárnap készült, még egészséges Golden almafán. A felhívásban felsorolt gombaölők mindegyike használható ebben az egérfüles – korai zöldbimbós fejlődési fázisban.

Biológiai megoldásokat keresel növényeid védelmére?

Partner gazdaboltjainkban megtalálod: KATTINTS IDE!


Budapest, 2025. április 3.
Üdvözlettel: Ruszák Csenge, BIOCONT Magyarország Kft. és Zsigó György NMNK

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

 

A Biocont Magyarország Kft. hírlevele ingyenes szolgáltatás, a hírlevélre történő feliratkozás semmilyen kötöttséggel nem jár, bármikor leiratkozhat róla.

Kíváncsi? Adatai megadásával itt feliratkozhat!

Kövessen minket a Facebookon is!