Aktualitások Zsigó György Kertbarát felhívásai alapján | 2025.02.24
A napfényes, meleg napok felébresztették a kertészek munkakedvét. Otthon és a kertarát körökben is beindult az ágyások tervezgetése, sőt néhány zöldségfélét már el is vetettek pl. egyes borsófajtákat. Javaslom, hogy alaposan nézzék meg a kiválasztott zöldség vagy egynyári dísznövény tulajdonságait (tenyészidő hossza, talaj és vízigénye, betegségekkel szembeni ellenállósága, stb.) és friss, jó minőségű, fajtatiszta, ellenőrzött vetőmagot vegyenek. A saját fogású vetőmagvakkal gyakran öngólt rúgunk, mert a hibrid magok csak egy idényben, a vetés évében hozzák a vetőmagos zacskó fotóján látható tetszetős termést.

Akinek a lakásában megfelelőek a fény, a hőmérséklet és a páraviszonyok és belevág a palántanevelésbe és beszerezte a „fémzárolt” vetőmagot, még annak a kertbarátnak a növényeit is megtámadhatják a talajlakó gombák. Az elvékonyodó, elbarnuló gyökérnyakkal kidőlő palántákat nem lehet meggyógyítani.
A Trichoderma asperellum gombából készült mikrobiológiai készítményekkel segíthetik, erősíthetik a lakásban csírázó, majd később az ágyásban fejlődő növénykét is. A Pythium oligrandrum gombát tartalmazó gombaölő szert zöldségfélék csírakori betegségei ellen is engedélyezték.
Rasztik Viktória az Ökokertek növényvédelme című könyvében a palántadőlés ellen a zsurlóforrázattal, az erjesztett cickafark levével, a kamillateával és a tormalével való beöntözést javasolja. Próbálják ki!
Tavaly februárban az összes árvácska elpusztult az egyik budai parkban, 2024.02.09-i fotó. Szürkepenész és talajlakó gombák fertőzték az állományt.

2025.02.10-én gyönyörű volt az ágyás.
Ősszel csak két dolgon változtattak! Ellenálló fajta vetőmagját választották és a palántaföldet kezelték az egyik Trichoderma készítménnyel. Nem permeteztek, nem trágyáztak és földet sem cseréltek. Önök a zöldségféléknél is használhatják ezt a technológiát. Tőzegcserépben és még a WC-papír hengerben is lehet palántát nevelni :-).
A szőlőt és egyes gyümölcsfajokat már metszik a házikertekben is. Nemcsak a levéltetvek, tripszek, kabócák vihetik át a fertőzött növényekről az egészségesekre a vírusokat vagy a fitoplazmákat, hanem a szerszámainkkal pl. a metszőollóval mi is. Az eszközök fertőtlenítésére a tehéntej, a hidrogén-peroxid és a háztartási ecet is bekerült az egyszerű anyagok közé. Az engedélyeiket megtalálják az Agrofórum honlapján. (Az ecetet javasolnám, de az engedélyhez képest sűrűbben, a fánként elvégzett fertőtlenítés még hatásosabb lenne…)
Az előkertbe vagy a pihenőkertbe ültetendő díszfák kiválasztása is hozzáértést kíván. Az évekig gondozott, már lombos és árnyat adó, de a levéltetvek váladékától csöpögő fa alól majd el kell vinni a kerti asztalt és a székeket. Az unoka homokozója, hintája felett különben sem permeteznénk szívesen…
Tavaly ősszel ismét összeültek az ország vezető faiskolásai, egyetemi tanárai és minket növényvédősöket is meghívtak a Közterületi sorfák jegyzéke 2024. kialakításához. Mi három oszlopot kaptunk, melyekben a fafajok, fajták károsítóit és a valószínűsíthető növényvédelmüket, illetve a kertek szempontjából szóba jövő károsítókat is feltüntettük. Ez utóbbira is gondolnunk kell a díszfák telepítésénél, mert sok kerti károsító jól érzi magát a díszfákon is, és onnan megfertőzhetik a haszonnövényeinket. Pl. egyes lisztharmat és levéltetűfajok, az eperpajzstetű, a tűzelhalás baktériuma, a virág és gyümölcsfertőző moníliagombák, a taplók, nyugati dióburok fúrólégy, stb. stb. A díszkertészek.hu oldalon sok hasznos információ mellett megtalálják a jegyzéket is.
Biológiai megoldásokat keresel növényeid védelmére?
Partner gazdaboljainkban megtalálod: KATTINTS IDE!
Budapest, 2025. február 26.
Jó egészséget, jó kertészkedést: Ruszák Csenge, BIOCONT Magyarország Kft. és Zsigó György NMNK